E2 Yatırımcı Vizesi

Türkiye ve ABD  arasında 18 mayıs 1990 yılından itibaren yürürlüğe giren E2 vizesi ticari anlaşmalı yatırımcı vizesi anlamına gelmektedir. ABD’ye hizmet ve teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir ticaret yapmak yada bir şirkete ortak olmak E2 yatırımcı vizesi almak adına gerekli kriterlerden birkaçıdır. Ayrıca bulunduğu faaliyet alanında iş geliştirmek, yönetmek veya önemli miktarda sermaye yatırımı yapmak da kriterleri sağlamaktadır.

E2 yatırımcı vizesi için şirket sahibi, ortakları, yöneticisi, müdürü veya şirkette önem arz eden bir pozisyonda olan kişiler başvurabilir. Yatırım için herhangi bir taban rakam belirtilmemiştir. Yapılan işin değeri ile yatırımın dengeli olması, işin aktif ve yeterli olması kafidir. Ayrıca vize işlemi başlatacak kişinin ABD’de kalıcı ikame etmek amacıyla vize başvurusunda bulunmaması aranan şartlar arasındadır. Şirketin ülke ekonomisine katkı sağlama ve istihdam yaratma hususunda inandırıcı ön görüleri olmak zorundadır.

E2 yatırımcı vizesi alan kişi, aile fertlerini de (Eş ve 21 yaşını doldurmamış bekar çocukları dahildir.) ABD’ye götürebilir. Eş ve çocuklarının uyruklarının E2 vize sahibi ile aynı olması gerekmemektedir. Amerika’da iş ve yaşam hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

E-2 vizelerinde Amerika’da belli süre ikamet şartı yoktur. Yatırımcının ABD’de kalmasının bir önemi yoktur. Tek gerek şart; yapılan işin faal şekilde devam ediyor olması önem araz etmektedir.

İş Modelimiz ile Amerika’da hayatını kuran dostlarımızı tanımak için tıklayınız.

5. yıl sonunda E-2 vizenizin yenilenmesi gerekmektedir. Bu durumda tekrar bir iş planı hazırlanmakta ve bu iş planına önceki 5 yılın faaliyetleri, öngörüleri karşılama durumu ve sonrası 5 yılın planları yazılmaktadır. İş planı önceki 5 yılda işimizi şu noktadan bu noktaya getirdik bundan sonraki 5 yılda da şu noktalara getireceğiz şeklinde açıklama yapılarak yazılmalıdır.

E-2  yatırımcı vizesinde yatırımcı ya Amerika’da yeni bir firma kurmakta ya da var olan bir firmanın tamamını ya da en az %50 sini satın almaktadır. Ayrıca E-2 yatırımcı vizesinde yatırımcılar marka firmaların Franchising şubelerini açarak da yatırım yapabilmekte ve bu vizeye başvurabilmektedirler.

Son olarak belirtmek gerekirse Franchise üzerinden E-2 vizesi başvuruları vize onayı açısından ek avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca bu tür başvurularda Franchise sahiplerinin sizlere vereceği ek hizmetler ve desteklerin varlığı göz önünde tutulduğunda konsolosluk sizin bu işi orada daha rahat ve işlevsel bir şekilde yapabileceğinize ikna olabilecektir. RelifeUSA francaise İş Modelimiz hakkında bilgi alabilirsiniz

İş modelimizden ve süreçten zaten haberdar mısınız? O zaman doğrudan Ön Kayıt Formunu doldurmak için tıklayınız!