Amerika’da İş ve Yaşam Koşulları

Amerikan Aile Yapısı

Konu Amerika’da iş ve yaşam olunca toplumun çekirdek yapısı “aile” kavramı ilk akla gelen sorulardan biri olmaktadır. ABD’de çekirdek aile yapısı oldukça yaygındır. Evlendikten sonra çocuk sahibi olmak genel kural iken, evli olmayan çiftler ve bekarlar artık aynı şekilde yaygınlaşmışıtr. Amerikan aileleri bireyselliğe değer verir ve bir ailede birden fazla neslin birlikte yaşaması pek yaygın değildir.

Amerikalılar, lise mezuniyetine denk gelen 18 yaşında yetişkin olarak kabul edilir, dolayısıyla ailelerinden daha bağımsız hale gelirler. Genç yetişkinlerin ebeveynleriyle aynı kasabada olsa bile kendi başlarına yaşamaları normaldir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bireylerin kişisel mutluluğa odaklanması, ailelerin iş veya kişisel tercihlerinde ayrı yaşamaları olağandır.

Amerika’da İş ve Yaşam

Amerikalılar, sanayileşmiş ülkelere göre ortalama 40 saat ile daha fazla saat çalışmaktadırlar. Bu genel olarak Amerikan Rüyası fikridir ve yeterince sıkı çalışırsanız her şeyi başarabilirsiniz. Amerika’da iş ve yaşam konuları birbirleri ile neredeyse aynı çizgide ilerlemektedir. Birçok kültürün aksine, bir kişiye yaşamak için ne iş yaptığını sormak oldukça normal olup, kaba veya müdahaleci olarak görülmez. Amerikan iş hayatında, para kazanmak en yüce hedeftir ve bunu söylemek gayet doğaldır.

Bu yaşam tarzının en kötü yanlarından biri ise, birçok Amerikalının yıllık izne sahip olmamasıdır, ya da olsa bile kullanamıyor olmalarıdır. Ücretli izin, ABD’de yan sosyal bir haktır işletmelerin aslında çalışanlara yıllık izin verme zorunluluğu yoktur. Yeni işe girişlerde genellikle yılda 3-5 gün tatil hakkı vardır ve hizmet yılı sayısına göre yıllık izin artar. Ek olarak, şirket Noel veya Yılbaşı gibi bir tatilde açıksa, çalışanlarının o günlerde çalışmasını isteyebilir.

Amerika’da yatırım yapmaya müsade eden E2 Vizesi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Amerikan değerleri ve yaşam tarzı, insanların yaşama ve birbirleriyle ilişki kurma biçimlerini büyük ölçüde şekillendirir. Bireysellik kutsal kabul edildiği için, insanlar hayatlarını istedikleri gibi yaşarlar ve herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Amerikan Rüyası; Özgür Olmak!

Genel olarak, Amerikalılar istediklerini yapma hakkına her şeyden çok değer verirler. İşleri kendi yöntemleriyle yaparlar ve kaderlerinin kontrolünü kendilerinde görürler. ABD Anayasasında ilan edildiği gibi Amerikalılar mutluluğun kendi hakları olduğuna inanırlar.

Amerikalılar günlük yaşamlarında, konuşmalarında, kıyafetlerinde ve davranışlarında oldukça rahattırlar. İnsanlara yaş farkı önemli olmaksızın direkt isimleriyle hitap etmek veya izin almadan oturmak gibi kültürel davranışlar normal olarak kabul edilir. Bu kaba olarak görülmez ve daha çok eşitlik değerlerinin bir yan ürünüdür. Göz temasına, dürüstlüğe değer verirler ve sorunları tartışarak ele almayı tercih ederler. Kişisel görüşlere çok fazla önem verilmektedir. Ayrıca, özellikle akademik bir ortamda herhangi bir konu da bireylerin fikirlerini açıkça söylemesi veya ortaya atılan fikirleri sorgulaması teşvik edilir.

7 Avantajlı Başlık ile Amerika’da İş ve Yaşam

Yaşam giderleri birçok ülkeye nazaran daha ucuzdur.

Market alışverişinden tutun benzine, elektronik eşya, marka, kıyafet vs. çok ucuzdur. Örnek verecek olursak bir şişe veya karton süt 0.84 USD’dir.

Ürünler hem ucuz hem kalitelidir.

En basiti hepimizin aşina olduğu “Nike” markasının çalışma prensibi şu şekildedir; Nike’ın çeşitli ülkelerde üretim yapan 900’den fazla fabrikası var. Bunlar 5 kategoriye ayrılıyor. Örneğin kategoriler ise şöyle; Gold, Silver, Bronze, Sarı ve Kırmızı. Gold, yani altın kategoride üretilen ürünler en az defoya sahip ve fabrikadan çıkmış en kaliteli ürünler oluyor. Sonra ‘Silver’ ve ‘Bronze’ geliyor. Bu fabrikalardan çıkan ürünler çok iyi olmamakla beraber ‘idare eder’ kategorisinde ürün verenler ve performans sergileyenler oluyor.

Son iki kategori ‘Sarı’ ve ‘Kırmızı’ üretim gerçekleştiren fabrikalar ise eğer durumlarını düzeltmezse taşeron kontratları iptal edilerek kendilerine bir daha ihale verilmeyecektir. Peki bu 5 kategorinin Amerika ile ilgisi ne? Amerika sadece Nike değil bir sürü markanın ve şirketin ‘Gold’ kategorisinde üretilen ürünlerinin geldiği bir ülke. Bu yüzden Amerika’dan alacağınız bir ayakkabı 5 sene dayanırken daha ortalama bir ülkeden alacağınız ayakkabı ortalama 1-2 sene dayanır. Bunun en büyük sebebi ABD tüketicilerinin haklarını çok yüksek standartlar altında korur. ABD’de bir tüketicinin aldığı Nike ayakkabı 1 sene içinde bozulmaya başlarsa bunu markanın dükkanına götürür o mağazaya iadesini yapar ve parasını geri alır. O yüzden Nike gibi bir sürü marka ABD’ye gönderdikleri birçok ürünün en kalitelisini seçiyor. Kurdan kaynaklı da ucuz oluyor.

Çok çeşitli bir mutfak sektörüne sahipler.

Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan Amerika, kuruluşundan itibaren göçmenliği desteklemektedir. Doğal olarak içinde yer alan kültürlerin mutfağını da barındırmaktadır. Tabii durum öyle bir hal almıştır ki aklınıza gelebilecek, hayal ettiğiniz her şeyi bulmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse dilediğiniz dünya mutfağına ait restaurantı her şehirde bulabilir ve hatta istediğiniz aromada şekeri, bin bir türlü çeşidiyle beraber gireceğiniz herhangi bir dükkandan satın alabilirsiniz.

Hayvanlarla iç içesinizdir.

Amerika ormanlarla kaplı bir ülke ve bir proje yapımında doğal alanın korunmasına çok özen gösterilmektedir. Bu yüzden sokakta yürürken bir sincaba veya aracınızla giderken yol kenarında bir geyiğe rastlamanız çok olasıdır.

5G çekime her yerde ulaşabilirsiniz.

Amerika’da internetin çekim gücü ve erişilebilirliği oldukça yüksektir. Gideceğiniz kırsal kesimlerde, köylerde, tarım arazilerinde ve ormanlarda 5G çekim hızına ulaşabilirsiniz.

Eğitim standartları birçok ülkenin çok üstündedir.

Amerika’da okumuş birinin Türkiye’ye gelip iş bulamadığını pek göremezsiniz. Bunun yanında eğitim sistemi bir o kadar kolaydır. Lise düzeyindeki derslerin İlkokul dersleri kadar kolay olması ve orada okuyan çoğu kişinin kendini profesör zannetmesi bu yüzden. Amerika’da okumak gerçekten zor değildir.

Nüfus Yoğunluğu azdır.

Dünya’da nüfus yoğunluğunun en az olduğu ülkelerden biridir. Kişi başına en fazla toprak düşen ve yaşam alanı en geniş ülkelerden birisidir. Amerika’da imara açılan alanlardan sadece %4’ü ormandır. Tarım alanları, çöller ve diğer açık alanların toplama oranı %96.Oregon’un %98’i imara kapalıdır sadece %2’sine izin verilir.

İş Modelimiz ile Amerika’da hayatını kuran dostlarımızı tanımak için tıklayınız…

Amerika’da iş ve yaşam ilginizi çekiyorsa RelifeUSA francaise iş modelimiz hakkında daha fazla bilgi alabilir veya doğrudan Ön Kayıt Formunu doldurup Amerika’da yaşam için hazırlıklara başlayabilirsiniz.